طراحي شهري پايدار: Masdar City

مصدر سيتي، پروژه شهري زيست پايدار است که هم اينک در خارج از ابوظبي در امارات متحده عربي با هزينه اوليه بالغ بر 15 ميليارد دلار در حال ساخت مي‌باشد. اين شهر کلان شهري بدون آلاينده کربني بوده و در مقايسه با ديگر شهرهاي هم اندازه خود، به طور قابل توجهي مقدار مصرف آب آن کاهش يافته است. مصدر اولين شهر عاري از كربن و ضايعات جهان، قطب جهاني جديدي براي توسعه فناوري انرژي‌هاي تجديدپذير به شمار مي آيد. ساخت اين شهر با هدف ايجاد يكي از پايدارترين شهرهاي دنيا در سال 2008 آغاز شده و در سال 2015 پايان خواهد يافت. شهر مصدر مجهز به منابع انرژي‌هاي تجديدپذير، شيوه‌هاي ساختماني خلاقانه، استانداردهاي جديد در زمينه زندگي پايدار و تثبيت موقعيت شهر مصدر آژانس بين المللي انرژي‌هاي تجديدپذير در انتقال جهان به سمت آينده‌اي پايدار مي‌باشد. اين شهر توسط موسسه علوم و فناوري مصدر با همكاري موسسه فناوري ماساچوست (MIT) در حال احداث است كه حوزه فعاليت موسسه مذكور آموزش نيروي انساني و تحقيق در زمينه انرژي‌هاي تجديدپذير و مباحث مربوط به توسعه پايدار مي‌باشد.  

http://ifco.ir/images/image%20menu/01.jpg

اين شهر سبز در يکي از سخت ترين محيط زيست‌هاي طبيعي در جهان، يعني در بيابان ساخته شده است. در اوج تابستان، وقتي بادهاي خشک بياباني را نيز بر اين شرايط اضافه کنيم، احساس مي‌کنيم که دماي هوا 60 درجه است. مصدر سيتي، نمونه‌اي از زندگي آگاهانه در محيط زيست بدون کربن، و شهري بسيار ايده‌آل در سطح جهان است زيرا تميز، زيست سازگار، هماهنگ و زيباست.

http://ifco.ir/images/image%20menu/02.jpg 

اين شهر طوري طراحي شده که محل اصلي براي فن‌آوري‌هاي پيشرفته زيست پايدار و توسعه راه‌حل‌هاي انرژي باشد و به همين خاطر جايي است براي مؤسسات برجسته تحقيقاتي در سطح بين المللي و تجارت‌هايي در اين زمينه و ديگر زمينه ها؛ جايي که بدون هيچ هزينه‌اي براي محيط زيست، بر چالش زندگي در شرايط اقليمي سخت فائق آمده است. جايي که همه مزايا براي زندگي در قرن 21 را دارد اما عاري از اضطراب‌هاي موجود در شهرهاي قديمي قرن 20 است.

http://ifco.ir/images/image%20menu/04.jpg

http://ifco.ir/images/image%20menu/03.jpg

شهري که مي‌تواند تا قرن 22 دوام آورده و مدلي باشد براي زندگي زيست پايدار. جايي که در آن ترافيکي نباشد. جايي که ايمن است و تميز تا کودکان در آن رشد کنند و خانواده‌ها رونق گيرند و جوامع شکوفا شوند. محيط زيستي را تصور کنيد با ميدان‌هاي شکوهمندي مشابه جنوب اروپا با شبکه پيچيده‌اي از خيابان‌هاي پر سايه در شهرهاي عربي. مرکزي براي تلاش‌هاي علمي جهان، شهري که محل آزمايش آينده بشريت است. جايي که افراد، شرکت ها، و سازمان‌ها متعهد هستند تا راه‌حل‌هايي براي يکي از حادترين مسائل دوران ما بيابند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آدرس

تهران ، ميدان ونك ، خيابان ملاصدرا ، خيابان شيرازي شمالي ، خيابان دانشور شرقي، پلاك 23
صندوق پستي: 1477-19395

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
كدپستي: 1991813941 

ارسال نظرات و پیشنهادات:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلفن : 6-88604760

فكس : 88604829