امروز:
پنجشنبه - ۱۰ اسفند - ۱۴۰۲

اخبار

رئیس‌جمهوری در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن‌ماه:
ترجمان ۲۲ بهمن، امیدآفرینی در دل ملت ایران است/ نقش‌آفرینی دانش‌بنیان‌ها در تولید ناخالص ملی به ۱۰ درصد رسید

رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه امروز دولت نگاهش به مردم است و خود را از مردم، با مردم و در میان مردم می‌داند، گفت: آنچه وظیفه همه ماست ایجاد امید در جامعه است و اساساً ترجمان ۲۲ بهمن امیدآفرینی در دل ملت ایران و بلکه همه ملت‌های جهان است.

به گزارش شانا، سید ابراهیم رئیسی امروز (یکشنبه، ۲۲ بهمن‌ماه) طی سخنرانی در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن به مناسبت چهل‌وپنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با بیان اینکه ملت بزرگ ایران با توکل به خدا و اعتمادبه‌نفس، انسجام ملی و پیروی از رهنمودهای رهبران انقلاب اسلامی، انقلاب شکوهمند خود را ۴۵ سال پرثمر، پربرکت، اثربخش و تحول‌آفرین تداوم داده است، تصریح کرد: دشمنان ملت ایران مشکلات بسیاری را در مسیر این ملت و انقلاب ایجاد کردند، اما ملت بیدار، بصیر، زمان‌شناس و آگاه ایران توانست بر همه آنها غلبه کند.

رئیس‌جمهوری فتنه‌های جریان نفاق و تجزیه‌طلبان، کودتا، جنگ تحمیلی، ترور و ایجاد ناامنی‌ها را بخشی از مشکلاتی دانست که دشمن به ملت ایران تحمیل کرد، اما مردم ایران به خوبی این توطئه‌ها را شناخت و با مقاومت و ایستادگی این نقشه‌ها را خنثی کرد و افزود: امروز بعد از دوران تشکیل و تثبیت نظام و توسعه پیام انقلاب شکوهمند اسلامی و ایجاد بیداری در منطقه و آنچه از دستاوردهای انقلاب اسلامی شاهدیم، می‌بینیم که نظام جمهوری اسلامی همچنان مقتدرانه به پیش رفته و هیچ مانعی را در مسیر خود به رسمیت نمی‌شناسد.

رئیسی با اشاره به اینکه دشمن با جنگ نظامی، اقتصادی، رسانه‌ای و روانی و اخیراً جنگ ترکیبی برای متوقف کردن ملت بزرگ ایران به میدان آمد، اما این ملت از همه این عرصه‌ها پیروز بیرون آمد و توانست دشمن را مأیوس کند، اظهار داشت: بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن تنها گرامیداشت یک رخداد در ۴۵ سال گذشته نیست؛ بلکه پاسداشت گفتمانی است که امروز و آینده ایران اسلامی را رقم زده و حرکت ملت ایران بر اساس همین گفتمان که پرچمدار آن امام راحل و رهبری معظم انقلاب اسلامی هستند، تنظیم شده است.

رئیس‌جمهوری، گفتمان انقلاب اسلامی را گفتمانی برتر، تحول‌آفرین، اثربخش و حاوی پیام رهایی، استقلال، مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان برای ملت‌ها توصیف و تصریح کرد: در ۴۵ سال گذشته پیام‌های انقلاب اسلامی و آنچه مردم عزیز ما خواستند، با تلاش و مقاومت تحقق یافت و عزت را به جای ذلت و استقلال را به جای وابستگی همه جانبه‌ای که کشور به بیگانگان داشت، نشاند.

رئیسی با بیان اینکه امروز محور اصلی پیام ملت ایران استقلال بود و امروز ایران اسلامی مستقل‌ترین کشور در جهان است، گفت: ایران اسلامی کشوری وابسته به شرق و غرب نیست، خود تشخیص می‌دهد، تصمیم می‌گیرد و اقدام و عمل می‌کند. پیام نه شرقی و نه غربی همواره مورد توجه ملت ایران بوده و هست و امروز در ۴۵ سالگی انقلاب اسلامی ما اعلام می‌کنیم که ملت ایران بر این سیاست استوار بوده و از شرق و غرب و هیچ کشور قدرتمندی دستور نمی‌گیرد چرا که خود دارای قدرت، جایگاه و اقتدار است.

وی یادآور شد: گذشت آن زمانی که رؤسای قدرت‌های بزرگ به تهران بیایند و بدون حضور مسئولین عالی برای ایران تصمیم بگیرند. امروز ایران از استقلال برخوردار است.

رئیسی با بیان اینکه امروز آزادی فکر و اندیشه، آزادی قلم و بیان و آزادی در حوزه‌های مختلف در ایران تضمین شده است، یادآور شد: گذشت آن زمان که برای یک اعلامیه یا نوشته افراد را هفته‌ها شکنجه می‌کردند. امروز در فضای رسانه‌ای، مجازی و دیجیتال انتقادات و سخنان گفته و نوشته می‌شود؛ آزادی در ایران اسلامی به برکت انقلاب اسلامی تضمین شده و برخلاف آنچه مدعیان آزادی بیان می‌کنند، آزادی حقیقی در این کشور و نظام جاری است.

رئیس‌جمهوری افزود: امروز در ایران اسلامی احترام به رأی و خواست جمهور مردم برخلاف مدعیان دمکراسی به شکل واقعی وجود دارد و همه نهادهای انقلاب و کشور با رأی ملت تعیین و مستقر می‌شوند. یکی از افتخارات جمهوری اسلامی این است که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون به ازای هر سال یک انتخابات برگزار کرده و برای تشکیل همه نهادها به رأی مردم مراجعه کرده است.

رئیسی تأکید کرد: کسانی که مدعی دمکراسی هستند به رأی و خواست مردم فلسطین و یمن و حتی نظر مردم خودشان احترام نمی‌گذارند، اما نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر جمهوریت شکل‌گرفته و ملاک در این نظام همان‌گونه که امام راحل ما فرمودند رأی مردم است؛ میزان رأی مردم است که بدون رأی، تشخیص، حضور و مشارکت آنان امکان انجام هیچ کاری در کشور نیست.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه هر جا که حضور و پشتوانه مردمی داشتیم آنجا عرصه موفقیت ما بوده است، تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس و در عرصه‌های مختلف دیگر سیاسی و اجتماعی و امروز در عرصه پیشرفت، موفقیت ما در گرو حضور و مشارکت مردم است.

رئیسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در ۸ سال جنگ تحمیلی اجازه نداد یک وجب از خاک کشور جدا شود، یادآور شد: همه اطلاع دارند که چگونه در گذشته با یک تشر آمریکا، ایران جزایر خود را واگذار کرد، اما امروز به برکت انقلاب اسلامی و تقویت اقتدار نظامی و دفاعی کشور دیگر هیچ‌کس تصور تجاوز به این آب‌وخاک را هم در سر نمی‌پروراند.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه امروز دیگر ادبیات دشمن در رویارویی با جمهوری اسلامی تغییر کرده و دیگر کسی از وجود گزینه نظامی روی میز سخن نمی‌گوید، گفت: دیگر کسی حتی به این حرف‌ها فکر هم نمی‌کند و این به برکت بنیه دفاعی، نیروهای مسلح توانمند و مردم متدین و حاضر در صحنه ایران اسلامی است.

رئیسی تأکید کرد: وقتی دشمن این حضور میلیونی را در بیش از هزار و ۴۰۰ شهر و ۳۵ هزار روستای کشور می‌بیند که مردم به میدان آمده و فریاد دفاع از انقلاب اسلامی سر می‌دهند، دیگر کسی جرات نمی‌کند به تجاوز به این آب‌وخاک حتی فکر کند.

وی در ادامه به پیشرفت‌های بسیار ملت ایران اشاره کرد که به برکت خداباوری و خودباوری به دست آمده و افزود: امروز ایران از پیشرفت‌های بزرگی در عرصه‌های هسته‌ای، نظامی، علمی و فناوری برخوردار است و در کنار پارک‌های متعدد علم و فناوری، قریب به ۱۰ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال هستند. امروز ایران اسلامی رتبه پانزدهم علمی دنیا را در اختیار دارد و در منطقه حرف اول را در تولید علم می‌زند و در بسیاری عرصه‌ها به خودکفایی دست‌یافته است.

رئیسی با اشاره به پیشرفت‌های کشور در عرصه‌های پزشکی، تولید دارو، نانو و بیوتکنولوژی به برکت انقلاب اسلامی و مجاهدت جوانان برومند کشور، اظهار کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی برای تعمیر یک دستگاه باید معطل مستشاران خارجی می‌شدیم، اما امروز در حوزه‌های مختلف استقلال، اقتدار و افتخار کسب کردیم و توانمندی‌های به‌روز داریم. اینها به برکت اسلام، آموزه‌های دین و آموخته‌های امام (ره) و رهبری است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز مردم ایران می‌خواهند مستقل، آزاد و مسلمان زندگی کنند، تصریح کرد: هر جا به گفتمان امام (ره) و رهبری عمل کردیم حوزه موفقیت ما بوده و هر جا که مسئول یا فردی بوده که به گفتمان امام و رهبری دل نداد یا آن را باور نداشت، آنجا عقب‌ماندگی داریم؛ اما تلاش دولت مردمی بر این است که کشور را بر همان ریل‌گذاری که امام (ره) و رهبری انجام دادند و سیاست‌های کلی نظام مبتنی بر آنها است، اداره کند.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران پرچمدار مبارزه با تروریسم و دفاع از حقوق انسان‌ها در جهان است به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه با حمایت کشورهای غربی مدعی حقوق بشر اشاره کرد و افزود: برای کسانی که بخواهند ماهیت واقعی رژیم جنایتکار صهیونیستی، آمریکا و برخی کشورهای غربی را بشناسند کافی است به غزه به عنوان تابلویی از جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و کودک‌کشی صهیونیست‌ها بنگرند. محاصره مردم مظلوم و عدم دسترسی آنها به نیازهای اولیه از جمله آب و دارو، اگر جنایت علیه بشریت نیست، پس چیست؟

رئیسی با بیان اینکه حامیان رژیم جنایتکار صهیونیستی اگر به خدا، وجدان بشری و یا قضاوت تاریخ معتقد باشند، چگونه نسبت به این حجم از جنایات پاسخگو خواهند بود؟ اظهار کرد: همه عالم بدانند رژیم صهیونیستی از بین رفتنی است و مرگ آن فرارسیده و حامیان آن تنها به دنبال خرید زمان برای به تعویق‌انداختن مرگ این جنایتکاران هستند.

رئیس‌جمهوری در ادامه به حقانیت موضع جمهوری اسلامی ایران در ۴۵ سال گذشته در حمایت از مسئله فلسطین اشاره کرد و گفت: در طی این سال‌ها با شیوه‌ها و حربه‌های مختلف از جمله جنگ نظامی، تهدید و تحریم بسیار تلاش کردند تا ما از آرمان فلسطین دست برداریم، اما امروز با گذشت ۴۵ سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بر همه دنیا ثابت شد که در مسئله فلسطین حق با جمهوری اسلامی ایران و امام (ره) و مقام معظم رهبری بوده که فلسطین مسئله اول جهان اسلام است و قدس شریف باید آزاد شود.

رئیسی در ادامه افزود: دشمنان همچنین تلاش بسیاری کردند تا ملت ایران، استقلال، عزت و اقتدار نداشته باشد، اما ملت ایران اراده کرد تا کشور خود را با استقلال و عزت و اقتدار اداره کند و امروز در ۴۵ سالگی انقلاب اسلامی نیز همچنان در خیابان‌ها نام مبارک «الله» را که بر پرچم پرافتخار کشور نقش بسته فریاد می‌زند تا بگوید تنها قدرت واقعی خدای متعال است.

وی، با مردود دانستن دوگانه یا «پیشرفت»، یا «ایستادگی بر مبانی و اصول انقلاب»، افزود: امروز ملت عزیز ما اثبات کرده است که با ابتناء به مبانی حیات‌بخش انقلاب اسلامی و قانون اساسی و سیاست‌های نظام هم می‌توان کشور را پیش برد و پیشرفت داشت و هم بر مبانی و اصول انقلاب پافشاری کرد.

رئیسی در ادامه به بخشی از اقدام‌های دولت مردمی برای رفع مشکلات کشور اشاره کرد و خطاب به ملت ایران گفت: بنده به‌عنوان نماینده خدمتگزار شما و همچنین همه دولتمردان خود را موظف می‌دانیم ضمن پاسداری از پیشرفت‌های عظیم شما ملت، گام‌هایی برای رفع مشکلات و جبران عقب‌ماندگی‌ها برداریم که اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام مالیاتی، شفاف‌سازی، چابک‌سازی دولت، اصلاح فرایندهای اداری و حذف ساختارهای فسادزا تنها بخشی از اقدام‌های زیربنایی دولت برای اصلاح نظام اقتصادی کشور بوده است.

رئیس‌جمهوری در ادامه مبارزه با فساد را پیمان نانوشته میان ملت با دولت دانست و افزود: مردم عزیز بدانید که ما بر سر پیمان خود با شما هستیم و اجازه نخواهیم داد کوچک‌ترین فسادی در ساختار اداری و اجرایی کشور لانه کند.

رئیسی با بیان اینکه معتقدیم می‌توان با اقتصاد و توسعه درون‌زا و ابتناء به فرهنگ «ما می‌توانیم» کارها را پیش برد، ادامه داد: امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری، شهدا، سرداران بزرگ کشور و بسیجیان به ما آموخته‌اند که با اعتقاد به فرهنگ «ما می‌توانیم» می‌توان کشور را به پیشرفت رساند و بی‌شک گام‌های بلندی در این زمینه برداشته خواهد شد.

رئیس‌جمهوری، احیای ۷ هزار واحد تولیدی تعطیل یا نیمه‌تعطیل و اشتغال به کار شمار زیادی از کارگران، متخصصان و مهندسان، کاهش بی‌سابقه نرخ بیکاری، افزایش قابل‌توجه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، افزایش خیره‌کننده بیمه سلامت و رایگان در کشور، رشد ترانزیت، رشد تولید، ثبت آمار رشد اقتصادی ۴ درصدی در ۲ سال پیاپی و هدف‌گذاری برای دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی و کاهش تورم در تولید را تنها بخشی از اقدام‌های دولت در ۲.۵ سال گذشته در مسیر پیشرفت کشور برشمرد و افزود: معتقدیم آینده‌ای بسیار روشن در انتظار ملت ایران است.

وی ادامه داد: امروز با کمک مردم بسیاری از اقدام‌ها در حوزه زیرساختی آغاز شده و موفقیت‌های بزرگی نیز در این زمینه به دست آمده است که از جمله آنها می‌توان به «تولید ۸ هزار مگاواتی برق و هدف‌گذاری برای تبدیل‌کردن ایران به صادرکننده برق در منطقه در آینده‌ای نزدیک»، «رفع تنش آبی ۳ هزار و ۶۰۰ روستا در کشور»، «افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان به مرز ۱۰ هزار شرکت»، «کمک به افزایش نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید ناخالص ملی از ۳ درصد به ۱۰ درصد»، «ایجاد جاده‌های مواصلاتی غرب به شرق و شمال به جنوب» با هدف جبران عقب‌ماندگی‌ها در این بخش‌ها اشاره کرد.

رئیسی با اشاره به اینکه یقین داریم با مشارکت و کمک مردم بسیاری از مشکلات رفع و قطار پیشرفت کشور سرعت بیشتری خواهد گرفت، اظهار کرد: دشمن به دنبال ناامیدسازی مردم کشور ماست اما معتقدیم و باور داریم که با ظرفیت‌های موجود در کشور و تلاش مسئولان می‌توان استقلال اقتصادی را در کنار استقلال سیاسی نهادینه کرد.

رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه امروز دولت نگاهش به مردم است و خود را از مردم، با مردم و در میان مردم می‌داند، افزود: آنچه وظیفه همه ماست ایجاد امید در جامعه است و اساساً ترجمان ۲۲ بهمن امیدآفرینی در دل ملت ایران و بلکه همه ملت‌های جهان است.

وی با اشاره به اینکه ایستادگی ملت ایران به پای آرمان فلسطین این مسئله را از اولویت اول جهان اسلام به اولویت اصلی جهان بشریت تبدیل کرده است، تأکید کرد: امروز همه دولت‌ها بدانند راه بازدارندگی جنایات رژیم صهیونیستی و از بین بردن این رژیم قطع همه روابط اقتصادی و مبادلات با این جنایتکاران است.

رئیسی، اخراج رژیم صهیونیستی از سازمان ملل متحد را یکی از گام‌های مهم در جهت مقابله و برخورد با این رژیم جنایتکار عنوان کرد و افزود: رژیمی که بیش از ۴۰۰ بیانیه، قطعنامه و مصوبه سازمان‌های بین‌المللی را نقض کرده چگونه می‌تواند به تعهدات بین‌المللی پایبند باشد، بنابراین پیشنهاد ما اخراج رژیم صهیونیستی از سازمان ملل متحد است.

رئیس‌جمهوری در پایان ضمن قدردانی و تشکر صمیمانه از حضور پرشور و حماسی ملت ایران در راهپیمایی یوم‌الله ۲۲ بهمن ابراز امیدواری کرد که در این روز دعای ملت بزرگ ایران برای حل مشکلات کشور و پیروزی ملت مظلوم فلسطین به اجابت برسد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آدرس

تهران ، ميدان ونك ، خيابان ملاصدرا ، خيابان شيرازي شمالي ، خيابان دانشور شرقي، پلاك 23
صندوق پستي: 1477-19395

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
كدپستي: 1991813941 

ارسال نظرات و پیشنهادات:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلفن : 6-88604760

فكس : 88604829