رئیس جمهوری: فروش ۲ برابری نفت و جذب سرمایه‌های خارجی قابل بازگشت نیست

15 مهر 1396
441 دفعه

رئیس جمهوری با تاکید بر این‌که در مذاکرات هسته‌ای و در توافق برجام به موارد و منافعی غیرقابل بازگشت دست یافته‌ایم که هیچ‌کس نمی‌تواند آن‌را برگرداند، گفت: در طول ۱,۵ سال گذشته فروش نفت کشورمان ۲ برابر گذشته بوده و سرمایه‌گذاری‌های متعدد خارجی انجام شده است که این موارد قابل بازگشت نیست.


به گزارش شانا، دکتر حسن روحانی  (شنبه، ۱۵ مهرماه) در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور که در دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان این‌که نگذارید عده‌ای جامعه را نسبت به آینده مایوس و کار ارزشمند ملت را زیر سوال قرار دهند، گفت: ممکن است در کشوری، فردی رئیس جمهور شود و همه دنیا را نگران کند و به کشور ما هم فشار وارد شود، سوال این است که اولا چرا عده‌ای از این‌که کشور دچار مشکل می‌شود، خوشحال می‌شوند، ظاهرا چنین افرادی نان خود را در تنش و درگیری می‌بینند، هیچ ایرادی ندارد که در کشورمان جناح‌ها و تفکرات مختلفی وجود داشته باشد، اما همه باید در منافع ملی هم‌صدا و هم‌نظر باشیم.

وی با تاکید بر این‌که در مذاکرات هسته‌ای و در توافق برجام به موارد و منافعی غیرقابل بازگشت دست یافته‌ایم که هیچ‌کس نمی‌تواند آن‌را برگرداند، افزود: نه ترامپ و نه ده‌ها ترامپ دیگر هم نمی‌توانند منافع غیرقابل بازگشت توافق برجام را برگرداند.

روحانی تصریح کرد: ما در مذاکرات هسته‌ای قدرت سیاسی خود را برای جهانیان روشن کردیم و دیپلمات‌های ما به قدری توانمند و قدرتمند هستند که با ۶ قدرت بزرگ جهانی به توافق رسیدند، توافقی که آن طرف اذعان می‌کند به واسطه آن، کلاه بر سرش رفته است که البته ما این حرف را هم نادرست می‌دانیم، زیرا مبنای ما برد - برد بوده است.

رئیس جمهوری عنوان کرد: در عرصه اقتصادی موفقیت‌های غیرقابل بازگشتی به دست آوردیم به نحوی که در طول ۱,۵ سال گذشته فروش نفت کشورمان ۲ برابر گذشته بوده است و سرمایه‌گذاری‌های متعدد خارجی انجام شده و اعتبارات بزرگ و فناوری‌های مهمی از دنیا دریافت کرده‌ایم و این همه قابل بازگشت نیستند، ضمن این‌که امروز فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان، از نظر سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشروع قلمداد می‌شود.

وی گفت: امروز اگر آمریکا تخلف کند، همه دنیا آمریکا را محکوم می‌کنند و نه ایران را و جالب این‌که عده‌ای با وجود این شرایط به ما می‌گویند که چرا اعتماد و مذاکره کردید، این عده اگر شاید در زمان پیامبر(ص) نیز بودند به پیامبر گرامی اسلام (ص) ایراد می‌گرفتند.

روحانی با تاکید بر این‌که پای عهد ایستادن، به ضرر متعهد به توافق نیست، افزود: کسی که نقض عهد می‌کند حیثیت و اعتبار خود را زیر سوال می‌برد و ما راه درست را انتخاب کردیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

آدرس : تهران ، ميدان ونك ، خيابان ملاصدرا ، خيابان شيرازي شمالي ، خيابان دانشور شرقي، پلاك 23 صندوق پستي: 1477-19395

كدپستي: 1991813941

تلفن : 6-88604760

تلفن مركز اطلاع رساني : 81911

فكس : 88604829 

پیشخوان روزنامه ها