آموزش فني به تعويض روغني ها

عنوان پروژه: آموزش فني به تعويض روغني ها

پيمانكار/مشاور پروژه: شرکت مهندسي آرمان آسمان آبي
وضعيت پروژه: اتمام يافته
سال اجرا : 82
هدف پروژه:
- آشنايي تعويض روغني ها با مسائل محيط زيست و حمل و نقل و انرژي
- آموزش تخصصي تعويض بموقع روغن و فيلتر به دست اندر كاران و تعويض روغني هاي استان تهران
- كاهش مصرف سوخت خودروها با اجراي اين طرح در تهران
ارائه اطلاعات عمومي در زمينه كاهش مصرف سوخت خودروها از راههاي مختلف به تعويض روغني ها
- جلوگيري از هدر رفتن بي مورد سوخت و ذخيره ممنابع نفتي براي نسلهاي آينده
- شناخت مسائل مختلفي از قبيل : جلوگيري از مصرف بيش از اندازه بنزين در شستشوي قطعات ماشين در تعمير گاهها و تعويض روغني ها، آموزش به متاقاضيان گواهي نامه رانندگي در مورد صرفه جويي در موقع مراجعه به محل هاي عرضه سوخت و00
- موتورهاي ديزل از نوع موتورهاي احتراق داخلي بوده كه عمل احتراق در داخل سيلندر موتور انجام مي‌شود. اين موتورها كه امروزه با توان و ابعاد متفاوت و تعداد سيلندرهاي مختلف ساخته مي‌شوند يك مبدل قابل اطمينان با كارائي و دوام زياد مي‌باشند، موتور ديزل كه براي اولين مرتبه در سال 1895 بوسيله رادلف ديزل ساخته شده با اختراع سيستم تزريق سوخت‌رساني توسط رابرت بوش آلماني در سال 1927 موفق به پيشرفت و توسعه گسترده‌اي گرديد. از آنجائيكه موتورهاي ديزل بايد در انتقال فشار و دماي زياد مقاومت داشته باشند وزن آنها سنگين‌تر و عمر آنها از ساير موتورهاي احتراق داخلي بيشتر است.
دستگاه سوخت‌رساني مهمترين قسمت موتورهاي ديزل مي‌باشند. كه وظيفه آن تزريق سوخت به صورت پودر به داخل محفظه احتراق مي‌باشد. اين دستگاه در ابتدا بسيار بزرگ بوده در حاليكه امروزه در نتيجه تحقيقات و پيشرفتهاي گسترده پژوهشگران، از نظر وزن سبك و اندازه آن كوچك و همچنين طراحي و ساخت و عملكرد آن بسيار دقيق و قابل اطمينان مي‌باشد. اين نوع پمپها چند واحده هستند كه هريك از واحدها براساس تكنولوژي طراحي شده براي يك سيلندر در نظر گرفته مي‌شوند.
از آنجائيكه موتورهاي ديزل همراه با سيستم سوخت‌رساني پيچيده و سيستم هوادهي متفاوت ساخته مي‌شوند كار بازبيني چنين مجموعه‌اي بسيار مشكل بوده و نياز به دانش و تجربه مناسبي دارد.
با توجه به اينكه عدم هماهنگي بين موتور، سيستم سوخت‌رساني و سيستم هوادهي پيچيده باعث عدم كارائي موتور شده و ضمن افزايش مصرف انرژي و افت توان ، باعث افزايش آلاينده‌هاي خروجي و تخريب محيط زيست مي‌شود. لذا مهارت نيروي انساني ، علاوه بر استفاده از تكنولوژي مدرن در موتورهاي ديزلي مي‌تواند با تنظيم كردن دقيق موتورهاي ديزلي ناوگان موجود در كشور، سهم گسترده‌اي در كاهش عوامل تخريبي فوق داشته باشد. در حال حاضر با توجه به اينكه ناوگان موجود در كشور اكثراً فاقد تكنولوژي‌هاي جديد مي‌باشند، در تعميرگاههاي موجود اكثراً از نيروي انساني با تجربه و بامدرك تحصيلي پائين استفاده مي‌گردد.
با گسترش ناوگان و اضافه شدن خودروهاي با تكنولوژي‌هاي جديد به ناوگان موجود ضروري است كه در مراكز تنظيم موتور از تجهيزات مدرن‌تر و نيروي انساني كارآمدتري استفاده گردد. با احداث و تجهيز 10 مركز تست و تنظيم خودروهاي ديزلي نياز است كه نيروي انساني مسئول در اين تعميرگاهها ضمن آموزش كاري مراحل پروژه « اثر تنظيم موتور در كاهش مصرف سوخت و آلايندگي» با دستگاهها و تجهيزات جديد و همچنين تكنولوژي موتورهاي ديزلي و دستورالعمل‌هاي اصلي تنظيم و روشهاي تعمير و نگهداري آشنا شوند. در اين گزارش سرفصلهاي آموزش و زمان پيشنهادي آموزش ارائه گرديده است.

خلاصه پروژه:
برنامه ريزي و اجراي آموزش هاي كوتاه مدت در خصوص تكنولوژي و سرويس خودرو با گرايش بهينه سازي مصرف سوخت . كه شامل موضوعات زير مي باشد،
آموزش تكنولوژي عمومي خودرو
شناخت مقدماتي سوخت ها، انواع روغن موتور،...
عوامل موثر در ميزان مصرف سوخت خودروهاو شيوه هاي كاهش و بهينه سازي مصرف سوخت

 

نتايج پروژه:
آموزش فني صرفه جويي سوخت و انرژي به 2000 نفر از پرسنل تعويض روغنيهاي تهران

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

آدرس : تهران ، ميدان ونك ، خيابان ملاصدرا ، خيابان شيرازي شمالي ، خيابان دانشور شرقي، پلاك 23 صندوق پستي: 1477-19395

كدپستي: 1991813941

تلفن : 6-88604760

تلفن مركز اطلاع رساني : 81911

فكس : 88604829 

پیشخوان روزنامه ها