شومينه

شومينه به معناي دودكش است و منظور از آن فضاي اجاقي است كه امروزه نوع هيزمي و گازي آن در خانه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

مصالح عمده شومينه آجر، خاك و سيمان نسوز است. آجرهاي نسوز در اشكال مختلف توليد مي‌شوند كه به فرم اين وسيله بسيار كمك مي‌كنند .شومينه‌هاي مورد استفاده در منازل مسكوني اكثراً غير استاندارد، داراي راندمان حرارتي پايين و در نتيجه تلفات انرژي زياد مي‌باشند كه بخش اعظم آن از طريق دودكش خارج مي‌شود. از طرف ديگر عدم تامين هواي كافي مورد نياز سبب احتراق ناقص و توليد گاز سمي مونوكسيد كربن و مرگ و مير ساكنين ساختمان مي‌شود. با توجه به بررسي هاي انجام شده در صورتيكه موارد زير در اجراي شومينه ها رعايت شده باشد استفاده از آن مجاز است (اگرچه كه به‌دليل اتلاف انرژي به‌هيچ عنوان توصيه نمي‌شود):
 

مطابق مبحث 14 مقررات ملي ساختمان ( تاسيسات گرمايي تعويض هوا و تهويه مطبوع):

شومينه با سوخت گاز بايد به كنترل اطمينان وجود شعله مجهز باشد تا در صورت از كار افتادن شمعك و روشن نشدن شومينه يا خاموش شدن شعله اصلي ، جريان گاز سوخت ورودي به شومينه را به‌طور خودكار قطع نمايد.

شومينه با سوخت گاز بايد به دمپر دستي تنظيم سطح مقطع دود به دودكش مجهز باشد تا بتوان حداقل سطح خروجي دود را براساس توصيه كارخانه سازنده تنظيم نمود.

شومينه با سوخت گاز بايد به شير قطع و وصل دستي ورود گاز مجهز باشد. اين شير بايد در خارج از اجاق احتراق ولي نزديك به آن و در اتاقي كه شومينه در آن نصب مي‌شود قرار گيرد.

   
مطابق با مبحث 17 مقررات ملي ساختمان (لوله كشي گاز)

استفاده از شومينه به عنوان تنها دستگاه تامين گرمايش فضا ممنوع است و حتماً بايستي به عنوان منبع مكمل استفاده شود.

   

با توجه به حوادث ناگوار متعددي كه متاسفانه منجر به فوت شده است، در صورت رعايت نشدن موارد فوق، طراحي و استفاده از شومينه هاي خانگي گازسوز غيرمجازمي‌باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

آدرس : تهران ، ميدان ونك ، خيابان ملاصدرا ، خيابان شيرازي شمالي ، خيابان دانشور شرقي، پلاك 23 صندوق پستي: 1477-19395

كدپستي: 1991813941

تلفن : 6-88604760

تلفن مركز اطلاع رساني : 81911

فكس : 88604829 

پیشخوان روزنامه ها