کاهش 760 میلیون لیتری مصرف سوخت با نوسازی ناوگان کشاورزی

11 تیر 1397
43 دفعه

    رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: با اجرای کامل طرح جایگزینی ماشین های فرسوده تراکتور و کمباین برداشت غلات با عمر بالای 13 سال، 760 میلیون لیتر در سال در مصرف گازوئیل صرفه جویی می شود.

به گزارش ایرنا، در دولت های یازدهم و دوازدهم برای صرفه جویی سوخت، طرح جایگزینی ماشین های فرسوده در دستور کار قرار گرفت و با سرمایه گذاری هایی که صورت گرفت از سال 95 بخش قابل توجهی از ناوگان ماشین آلات بخش کشاورزی نوسازی شد.
در برنامه ششم توسعه 70 هزار دستگاه جایگزین خواهند شد که 20 درصد منابع مورد نیاز آن از محل مشوق های دولتی، 10 درصد آورده کشاورزان و بقیه با اعطای تسهیلات بانکی با نرخ 15 درصد به کشاورزان تامین می شود.
بنا بر اعلام وزارت جهادکشاورزی، کامبیز عباسی روز یکشنبه درباره روند اجرای این طرح اظهار داشت: در این طرح پنج ساله، جایگزینی سالانه 12 تا 15 هزار دستگاه انواع تراکتور و کمباین فرسوده برداشت غلات پیش بینی شده که منجر به صرفه جویی حدود 36 تا 40 میلیون لیتر گازوییل در سال خواهد شد.
وی با بیان اینکه اجرای این طرح سالانه به 200 میلیارد تومان مشوق نیاز دارد، تصریح کرد: ماشین های فرسوده کشاورزی با عمر بالای 13 سال باید اسقاط و از چرخه تولید خارج شود؛ این ماشین های فرسوده به علت تورم، دارای قیمت قابل توجهی هستند در حالی که شرکت های اسقاط کننده قیمت وزنی این ماشین ها را محاسبه و پرداخت می کنند.
عباسی ادامه داد: میان قیمت وزنی و اسقاطی ماشین های فرسوده کشاورزی و قیمت بازار، فاصله وجود دارد و دولت لازم است این فاصله را برای ترغیب کشاورزان به جایگزینی پوشش دهد و ما به التفاوت آن را به کشاورزان پرداخت کند.
وی اظهار داشت: سعی داریم ما به التفاوت قیمت ماشین های اسقاطی و قیمت بازار این ماشین ها را از محل منابع ناشی از صرفه جویی سوخت کشور تامین کنیم.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: بیش از 130 شرکت اسقاط کننده خودرو را شناسایی کرده ایم که می توانند در اجرای این طرح به ما کمک کنند و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت نیز علاقه مند به همکاری در اجرای این طرح است.
وی ابراز امیدواری کرد که طرح جایگزینی تراکتورها و کمباین های فرسوده برداشت غلات با تامین بخشی از مابه التفاوت قیمت ها به تدریج در سال جاری آغاز شود.
عباسی با بیان اینکه نیمی از تراکتورها و کمباین های برداشت برنج و غلات عمر بالای 13 سال دارند، اجرای این طرح را برای ارتقای کیفیت عملیات کشاورزی، کاهش مصرف سوخت، کاهش ضایعات و انجام به موقع عملیات کشاورزی ضروری خواند.
وی درباره تاثیر قیمت ماشین های کشاورزی از نوسانات ارزی گفت: تکیه ما بر صنعت داخلی است، بنابراین نوسان های ارزی تاثیر چندانی در قیمت این ماشین ها ندارد.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی تصریح کرد: 100 درصد تراکتورهای متوسط در داخل تولید می شود و تولید و ساخت تراکتورهای نیمه سنگین حدود 10 تا 15 درصد ارزبری دارند.
به گزارش ایرنا، پس از چند دهه ضریب مکانیزاسیون به 1.61 اسب بخار در هکتار رسیده و قرار است این رقم به 2.1 اسب بخار افزایش یابد.
به گفته کارشناسان بخش، اکنون سطح کشاورزی حفاظتی 1.7میلیون هکتار است که این امر در صرفه جویی 55 تا 60 لیتر گازوئیل و تغییر روش در استفاده از خاک تاثیر گذار خواهد بود.
دولت یازدهم نسبت به دولت دهم پلاک گذاری ماشین های کشاورزی را 20 برابر افزایش داد به طوری که قبل از آغاز دولت یازدهم 12 هزار دستگاه تراکتور و کمباین پلاک شده بود که تا پایان اردیبهشت ماه سال 1397 نیز شمار این دستگاه ها به 182 هزار افزایش یافت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

آدرس : تهران ، ميدان ونك ، خيابان ملاصدرا ، خيابان شيرازي شمالي ، خيابان دانشور شرقي، پلاك 23 صندوق پستي: 1477-19395

كدپستي: 1991813941

تلفن : 6-88604760

تلفن مركز اطلاع رساني : 81911

فكس : 88604829 

پیشخوان روزنامه ها