آبگرمكن‌هاي خانگي خورشيدي (Domestic Solar Water Heaters)

جالب است بدانيد كه گرمايش آب و فضا مجموعاً بيش از 80% انرژي را در ساختمان‌ها مصرف مي‌كند و بنابراين بيش از يك سوم كل انرژي مصرفي جهان در جهت گرمايش مصرف مي‌شود. از اين ميان گرمايش آب به طور متوسط 20 تا 30 درصد كل انرژي مصرفي در خانه را مصرف مي‌كند.بنابراين با استفاده از آبگرمكن خورشيدي مي‌توان ساليانه 70% انرژي مورد نياز براي گرمايش آب را تامين كرد.

بخش اصلي يک آبگرمکن خورشيدي کلکتور آن است که خود شامل يک ورق است که به‌وسيله تابش کلي خورشيد حرارت يافته و حرارت خود را به يک سيال جذب کننده (مانند آب ) که داخل لوله در حال جريان است، منتقل مي‌کند. رنگ اين ورق هميشه تيره انتخاب مي‌شود و داراي پوشش خاصي است که بتواند ضريب جذب انرژي را به حداکثر و ضريب پخش را به حداقل برساند. براي رسيدن به دماي بالا، مجموعه ورق و لوله‌ها را در داخل يک جعبه عايق با روکش شيشه قرار مي‌دهند تا از اثر گلخانه‌اي بتوان استفاده کرد.

 آبي که با اين روش گرم مي‌شود، بر اثر اختلاف دما و با گردش طبيعي وارد يک تانک دوجداره شده و آب مخزن را گرم مي‌کند. اين آب گرم شده يا به طور مستقيم به مصرف گرمايش خانوار مي‌رسد و يا توسط يك مبدل حرارتي دماي آب مصرفي خانواده را افزايش مي‌دهد. شکل زير طرح ساده اي از اين آبگرمكن را نشان مي‌دهد:

انواع كلكتورهاي خورشيدي
 

كلكتور‌هاي تخت Flat-plate collectors

اين کلکتور ساده‌ترين و پر استفاده‌ترين نوع کلکتور به‌شمار مي‌رود. ساختار آن به شکل يک جعبه مستطيل شکل بوده که در داخل آن يک صفحه جاذب فلزي از جنس مس يا آلومينيوم با پوششي به رنگ‌هاي خاص است. اين صفحه، جاذب انرژي حرارتي خورشيد است. در زير صفحه، لوله‌هاي کوچکي قرار گرفته که آب يا سيال انتقال حرارت در آن‌ها جريان دارد. اطراف کلکتور به منظور کاهش اتلاف حرارتي عايق بندي شده است. روي سطح جعبه نيز از پلاستيک شفاف يا شيشه پوشيده شده است.
كلكتورهاي تحت خلا Evacuated-tube collectors

اين کلکتور از تعدادي لوله دو جداره شفاف موازي تشکيل شده است که در داخل آن يک تيوب با پوششي از ماده جاذب قرار دارد. هوا از فضاي بين دو جداره خارج گرديده وخلا ايجاد شده از اتلاف حرارت جلوگيري مي‌کند. مزيت اين نوع كلكتور توانايي در ايجاد دماي بالاتر مي‌باشد.
كلكتورهاي سهموي Concentrating collectors

 

اين کلکتور‌ها سطح آينه اي داشته و براي تجمع انرژي خورشيدي بر روي تيوب جاذب که شامل سيال انتقال حرارت است، به‌کار مي‌رود.
   

كاربرد انرژي خورشيدي در جهان
تا سال 2005 بيش از 150 ميليون متر مربع معادل 7/92 گيگاوات ساعت، كلكتور گرمايشي نصب شده است. مجموع کلکتورهاي نصب شده در سال 2005 نسبت به سال 2003 در حدود 130% افزايش يافته است. بزرگ‌ترين توليدكنندگان كلكتورهاي گرمايشي به ترتيب چين، امريكا، ژاپن و تركيه هستند. تقريباً بيش از 90%‌رشد مصرف كلكتورهاي گرمايشي در چين اتفاق مي‌افتد. مجموع هزينه صرف تحقيقات در اين زمينه در كشورهاي عضو آژانس بين المللي انرژي تا سال 2005 بيش از 3.5 ميليارد دلار بوده است.

برنامه‌هاي شركت بهينه سازي در زمينه به‌كار گيري آبگرمكن‌هاي خورشيدي
شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت در شهرها و روستاهايي که داراي شرايط اقليمي مناسب براي نصب هستند، پروژه‌هايي را انجام داده و طرح استفاده از آبگرمکن خورشيدي خانگي و آبگرمکن خورشيدي عمومي (حمام خورشيدي) را در دست اقدام دارد . در اين راستا پروژه‌هاي تعريف شده در بخش ساختمان شركت بهينه سازي مصرف سوخت در زمينه آبگرمكن‌هاي خورشيدي خانگي و عمومي به صورت زير است:

 

فاز اول:
نصب و راه اندازي 350 آبگرمكن‌هاي خانگي و 3 حمام عمومي (اتمام يافته)

فاز دوم:
ساخت و توزيع 10000 آبگرمكن خانگي و 10 حمام عمومي (اتمام يافته)
در طي اين فاز 3 ميليون دلار به عنوان يارانه دولتي به مصرف كنندگان پرداخت شده است.

فاز سوم (در حال اجرا):
(دوره پنج ساله) ساخت توزيع 7840 دستگاه آبگرمكن خانگي و 1000 حمام عمومي كه در آن 1/22 ميليون دلار بودجه به عنوان يارانه دولتي به مصرف كننده پرداخت گرديده است.
آبگرمكن‌هاي عمومي در كليه اماكن عمومي كشور كه فاقد لوله‌كشي گاز طبيعي هستند، با پرداخت يارانه‌اي بالغ بر 20 ميليون تومان به ازاي هر دستگاه آبگرمكن عمومي 100 نفره نصب مي‌شوند.
آبگرمكن‌هاي خانگي در كليه مناطق كشور و با پرداخت يارانه‌اي به ازاي هر نفر 36000 تومان نصب گرديده كه تعهد پيمانكاران در اين بخش تقريباً به پايان رسيده است.
 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

آدرس : تهران ، ميدان ونك ، خيابان ملاصدرا ، خيابان شيرازي شمالي ، خيابان دانشور شرقي، پلاك 23 صندوق پستي: 1477-19395

كدپستي: 1991813941

تلفن : 6-88604760

تلفن مركز اطلاع رساني : 81911

فكس : 88604829 

پیشخوان روزنامه ها