مزايا و معايب

نرژي باد مزاياي فراواني دارد و به همين دليل امروزه در حال تبديل به يك منبع انرژي به سرعت در حال گسترش در همه دنيا مي‌باشد.تلاش‌هاي تحقيقاتي بر روي مشخص‌كردن چالش‌هاي پيش‌روي در زمينه استفاده وسيع‌تر از انرژي باد، متمركز شده است.

مزايا

انرژي باد يك منبع انرژي تجديد پذير مي باشد كه مانند سوخت هاي فسيلي آلوده كننده محيط زيست نيست.
انرژي باد بر خلاف نيروگاه ‌هايي كه متكي به احتراق سوخت‌هاي فسيلي مانند ذغال‌سنگ و گاز طبيعي مي باشند ، هوا را آلوده نمي‌كند.توربين‌هاي بادي هيچ گونه مواد آلوده كننده اي را وارد اتمسفر نمي‌كنند و در نتيجه باعث توليد باران اسيدي يا گازهاي گلخانه‌اي نمي شوند. انرژي بادي يك منبع انرژي داخلي مي‌باشد كه داخل توليد مي‌شود. منابع بادي ملي بسيار زياد مي‌باشند. انرژي بادي متكي به توان تجديدپذيري باد مي‌باشد كه مي دانيم اين انرژي هيچ‌گاه تمام نمي‌شود.
باد در واقع شكلي از انرژي خورشيدي است.
بادها بر اثر عوامل زير ايجاد مي شوند:

  • گرم‌شدن اتمسفر توسط خورشيد

  • گردش زمين

  • عوارض نامسطح بودن زمين

 

يكي از ارزانترين تكنولوژي هاي توليد انرژي، تكنولوژي توليد انرژي از باد است كه امروزه در دسترس مي‌باشد و هزينه توليدي، بين 4 تا 6 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت دارد كه اين ميزان بستگي به منبع باد و مقدار سرمايه گذاري دارد، طبيعتاً هر قدر ميزان سرمايه گذاري بيشتر باشد نيروگاه بزرگتري خواهيم داشت و به خاطر توليد بيشتر بهاي هر كيلووات انرژي كمتر خواهد شد. توربين‌هاي بادي را مي‌توان در مزارع و مراتع نصب كرد و به اين ترتيب از اين مناطق روستايي كه بهترين مناطق بادخيز مي‌باشند بهره اقتصادي برد. كشاورزان و مرتع‌داران مي‌توانند از زمين خود همچنان استفاده كنند چرا كه توربين‌هاي بادي فقط جزء كوچكي از زمين را اشغال مي‌كنند. صاحبان نيروگاه‌هاي بادي مي‌توانند مقداري اجاره به كشاورزان و مرتع‌داران براي استفاده از زمين آنها، بپردازند.

معايب

نيروي باد، بايد با منابع توليدي برق سنتي از نظر هزينه‌ها رقابت كند. در يك منطقه بادخيز، مانند مزارع بادي (نيروگاه‌هاي بادي)، بسته به اينكه اين مناطق تا چه ميزان پرانرژي باشند، مي‌توانند از لحاظ هزينه، قابل رقابت با منابع سنتي باشند يا اينكه نباشند. با اينكه در 10 سال گذشته هزينه استفاده از انرژي باد به طرز چشمگيري كاهش يافته است، اما هنوز اين فن‌آوري نيازمند يك سرمايه‌گذاري اوليه بسيار زياد نسبت به مولدهاي با سوخت فسيلي مي‌باشد.
مهمترين چالش در برابر استفاده از باد به عنوان يك منبع انرژي اينست كه باد ناپايدار است و هنگامي كه برق موردنياز است، به صورت دائمي نمي‌وزد . انرژي باد را نمي‌توان ذخيره كرد (مگر اينكه از باطري‌هايي براي ذخيره انرژي، استفاده شود) و همچنين نمي‌توان همه بادها را جمع كرد تا جوابگوي برنامه‌هاي زماني نياز به برق باشند.
مكان‌هاي بادخيز خوب، غالباً در مناطق دورافتاده واقع شده‌اند كه از شهرهايي كه نيازمند برق مي‌باشند فاصله بسيار دارند، البته ممكن است كه زمين هاي مناسب و بادخيزي نيز در نزديكي مناطق نيازمند انرژي وجود داشته باشد، اما استفاده هاي بهتر و با ارزشتري از آن زمين بعمل آيد، نبايد فراموش كرد كه بهره برداري از زمين هاي با ارزش حومه شهرهاي بزرگ به علت كاربردهاي فراواني كه اين زمين ها دارند، براي ايجاد نيروگاه بادي مقرون به صرفه نيست.
هرچند كه نيروگاه‌هاي بادي در مقايسه با نيروگاه‌هاي سنتي اثرات مخرب كمتري بر روي محيط زيست دارند، ولي مواردي همچون صداي ايجاد‌شده توسط پره‌هاي روتور و اثرات بصري از مشكلات آنها هستند و همچنين گاهي اوقات پرندگان با پرواز كردن به سمت روتور اين توربين‌ها و در نتيجه برخورد با آن كشته مي‌شوند. بسياري از اين مشكلات با پيشرفت‌هاي فن‌آوري يا با نصب صحيح نيروگاه حل شده و يا كاهش يافته است.

آخرین ویرایش در شنبه, 28 فروردين 1395 ساعت 09:05
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

آدرس : تهران ، ميدان ونك ، خيابان ملاصدرا ، خيابان شيرازي شمالي ، خيابان دانشور شرقي، پلاك 23 صندوق پستي: 1477-19395

كدپستي: 1991813941

تلفن : 6-88604760

تلفن مركز اطلاع رساني : 81911

فكس : 88604829 

پیشخوان روزنامه ها