رکورد جدید تجدیدپذیرها در سال ۲۰۱۷

67 دفعه

به‌دنبال رقابتی‌تر شدن هزینه نیروی بادی و خورشیدی نسبت به سوخت‌های فسیلی، رکورد بالای ظرفیت نیروی تجدیدپذیر سال گذشته در سراسر جهان نصب شد.ظرفیت تولید نیروی تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۷ بزرگترین رشد سالانه تاکنون را داشته است و برآورد شده که ۱۷۸ گیگاوات ظرفیت جدید افزوده شده است. ظرفیت فوتوولتائیک خورشیدی جدید در سال ۲۰۱۷ به ۹۸ گیگاوات رسید که ۲۹ درصد نسبت به سال پیش از آن رشد داشت و ظرفیت نیروی بادی نیز ۲۵ گیگاوات بود که ۴ درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ کمتر بود. مجموع ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی شامل هیدروپاور در سال ۲۰۱۷ به ۲۱۹۵ گیگاوات در مقایسه با ۲۰۱۷ گیگاوات در سال ۲۰۱۶، رشد کرد.


 هم چنین دنیا ظرفیت نیروی تجدیدپذیری بیشتری نسبت به تولید جدید سوخت‌های فسیلی ایجاد کرد. در سال ۲۰۱۷ نیروهای تجدیدپذیر ۷۰ درصد از ظرفیت تولید نیروی جدید جهانی را به خود اختصاص دادند.  سرمایه‌گذاری جدید در نیروی تجدیدپذیر و سوخت‌ها تقریبا ۲۷۹ میلیارد دلار بود که در مقایسه با ۲۷۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ افزایش نشان داد و بیش از دو برابر ظرفیت نیروی هسته‌ای و سوخت فسیلی جدید بود. با این حال تقاضا برای انرژی و انتشار دی اکسید کربن مرتبط با انرژی، در سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار در چهار سال اخیر افزایش یافت.


 تقاضا برای انرژی جهانی هم ۲.۱ درصد بالاتر بود و انتشار دی اکسید کربن نیز به دلیل رشد اقتصادی در اقتصادهای نوظهور و افزایش جمعیت، ۱.۴ درصد افزایش یافت. سازمان  REN۲۱ در بیانیه‌ای اعلام کرده رشد انرژی تجدیدپذیر با تقاضای رو به رشد برای انرژی و سرمایه‌گذاری مداوم در ظرفیت هسته‌ای و فسیلی همگام نبوده است.


بخش‌های گرمایش، خنک‌سازی و حمل و نقل که مجموعا چهار پنجم تقاضای جهانی برای انرژی را تشکیل می‌دهند، هم چنان از بخش نیرو عقب هستند. حدود ۹۲ درصد از تقاضای انرژی بخش حمل و نقل توسط نفت و تنها ۴۲ درصد با انرژی تجدیدپذیر تامین می شود.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 10:30
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

آدرس : تهران ، ميدان ونك ، خيابان ملاصدرا ، خيابان شيرازي شمالي ، خيابان دانشور شرقي، پلاك 23 صندوق پستي: 1477-19395

كدپستي: 1991813941

تلفن : 6-88604760

تلفن مركز اطلاع رساني : 81911

فكس : 88604829 

پیشخوان روزنامه ها